Jáchymov

Na skialpech do nejvýše položeného města v Česku

I Krušné hory, které název získaly po staročeském pojmenování pro těžení – neboli krušení, nabízí několik skialpových tras. My jsme se v tomto výletu vydali z Jáchymova až k nejvýše položenému českému městu Božímu Daru. Trasa je vhodná i pro začátečníky, kteří se teprve s pásy seznamují.
Propozice
Délka 9,2 Km
Čas 3 hodiny
Převýšení 695 metrů
Nadmořská výška 598 – 1 071 m
Náboženství Sportovec, Skitourista
GPX data Stáhnout
Výlet je součástí projektu ČT „Na skialpech přes hory“.

Od autobusové zastávky Jáchymov lázně se vydejte směrem k Muzeu Královské mincovny. Za kostelem sv. Jáchyma se vydejte doprava a po pár set metrech narazíte na žlutou turistickou značku, která rovněž chvíli kopíruje naučnou stezku dr. Hlouška. Po necelých 3 km, dvě stě padesáti výškových metrech a jedinečnou cestou skrze Jáchymovský les dorazíte na vyhlídku Hadí hora – 951 m. Až si užijete nádherný výhled na lázeňské údolí a hřebeny Krušných hor se opět vydejte po žluté turistické trase, ale už jen chvíli. Po necelém půl kilometru žlutou barvu opusťte a užijte si sjezd, který vás zavede zpět na naučnou stezku dr. Hlouška. Po ní budete mírně stoupat 1km až k lanovce Štikovka, která vede na Neklid. Dále pokračujte po naučné stezce, až narazíte na neklidskou sjezdovku, krátce po ní vystoupejte a pak přes pláně až do nejvýše položeného města u nás – Boží Dar, který je ve výšce 1028m.

Krušné hory umí být opravdu krušné, ale za to krásné

Boží Dar – nejvýše položené město v ČR, ale i Ježíškova pošta

Pokud vás nezradí počasí, výhled na nejvýše položené a zasněžené město vás uchvátí. A pokud vyrazíte na skialpy ještě před Vánoci, můžete osobně vložit svůj dopis Ježíškovi přímo do speciální schránky. Za odměnu, po zdolání všech výškových metrů, se nezapomeňte odměnit nějakým občerstvením. Tento náš výlet na Božím daru skončil, ale vy se můžete vydat zpět do Jáchymova. Cesta vede ze začátku po stejné cestě až pod lanovku Štikova, od které se vydáte ke skiareálu Klínovec Jih a odtud podél potoka zpět až k autobusové zastávce Jáchymov Lázně.

Boží Boží Dar

Krušnohorský vír dokáže potrápit i za hezkého počasí

Než se vydáte na cestu, zkontrolujte aktuální sněhovou situaci a nezapomeňte také ani na předpověď počasí – už jen pověstný neklidský vítr vás může hodně potrápit. Takže, i když na začátku dne bude vypadat, že den je jak vymalovaný, určitě si nezapomeňte do batohu zabalit i teplejší oblečení s dostatkem tekutin a jídla.

Laviny v Krušných horách

Výhodou výletu po Krušných horách je víceméně skoro 100% bezpečnost z pohledu lavinového ohrožení, až na jednu výjimku z roku 2019 – článek o lavině z tohoto roku si můžete přečíst zde. Kopce tu nejsou natolik prudké, abyste tento faktor museli při svém putování jakkoliv zohledňovat. Můžete tedy vyrazit takříkajíc nalehko: jen s trochou jídla a dostatkem oblečení.

NA SKIALPECH PŘES HORY

Tento výlet si můžete projít i v pohodlí domova. Skialp v Krušných horách je obsahem IV. série pořadu Na skialpech přes hory, který můžete zhlédnout na stránkách www.naskialpechpreshory.cz

Kde tůru začít?

Výlet začíná v Jáchymově a dovede vás skrze Jáchymovský les, Hadí horu až do božího Božího daru. Tam náš výlet skončil, ale pokud budete chtít, je možné sjet zpět do Jáchymova okolo Klínoveckého potoka.

navigovat v google maps

MAPA VÝLETU

FOTOGRAFIE Z VÝLETU

Partneři projektu