Chcete začít se skialpem a přemýšlíte, jak vyrazit na svou první túru? Nemáte parťáka a přesto chcete skialpovat? Častá situace, která má řešení. Začít můžete s kamarádem, partou přátel, ale i úplně sami. Každá z variant má své výhody i stinné stránky, žádná ale není špatná. Pravidlo zní: pusťte se do toho.


Vyrážíte sólo? Žádný problém

Skialpinismus ve své ryzí podobě sice je, podobně jako třeba lezení, v zásadě párovým sportem. Do vysokých hor, ať’ už s lyžemi na nohou, nebo s horolezeckým lanem, se bez kamarádů nechodí. V poslední době ale nabývají na popularitě i “odlehčené” formy skialpu označované jako speed touring, fitness touring a podobně. Jejich společným jmenovatelem je lehká výbava, rychlost a hlavně fakt, že jdete, případně běžíte v bezpečném terénu: po lesních cestách, sjedovkách a v nízkých horách. Tedy tam, kde, z hlediska nebezpečí, nehrozí téměř žádné riziko. S takovým skialpinismem můžete začít klidně na vlastní pěst a uvidíte, zda postupem času potkáte stejně zapálené přátele, začnete do hloubky zkoumat lavinovou problematiku a do roka a do dne polezete s cepínem na alpské čtyřtisícovky.

Pro a proti sólovému skialpování:

+

Intenzita zážitku a relax

Každý, kdo se někdy toulal sám po horách, ví, že neexistuje moc situací, ve kterých bychom umožnili naší hlavě lépe odpočívat.

Spoleh sám na sebe

Výhoda a nevýhoda zároveň. Schopnost spolehnout se sám na sebe vás posílí. Dodá sebedůvěru a zkušenosti.

Bezpečnost

Jste sami. Nemáte nikoho, kdo vám pomůže při nečekaných a nenadálých událostech.

Menší počet tras

Nemůžete se pustit do míst, kde to bez pomoci kamaráda buď není dostatečně bezpečné, nebo z principu věci vůbec možné (ledovce, slanění atp.).

Skialpování v jedné osobě má svá specifika. Ať už je vaším důvodem nedostatek stejně zapálených kamarádů, nebo zkrátka preferujete být na lyžích chvilku sami: začněte pěkně pomalu. Než naberete zkušenosti, nemá cenu se pouštět do žádných velkých dobrodružství. I na cestách v údolí nebo okolí skiareálů si skialp vyzkoušíte víc než dostatečně. Nic vám neuteče.

Půjčit, nebo otestovat?

Nejjednodušším způsobem sólo začátku je porozhlédnout se po okolních lyžařských střediscích a navštívit některý z testovacích dnů, které pořádají skialpoví výrobci, dovozci nebo dobří prodejci vybavení. Zaručit se můžeme za testovačky Hudy, RockPointu nebo Madeja Sportu, v Praze zkuste Alpsport, Namche, mnoho obchodníků pořádá testovací dny s firmou Dynafit atp. 

Pokud propadnete a rozhodnete se pořídit si výbavu nebo máte ve svém okolí dobrou půjčovnu (materiál nepodceňujte, špatné vybavení je schopné vám skialp pořádně znepříjemnit), začněte na lesních cestách. Krkonoše, Beskydy, Jeseníky, ale i Krušné hory, Šumava nebo Králický Sněžník nabízejí dostatek výletů pro začátečníky. 

Ze začátku zvolte strategii “kudy nahoru, tudy dolů”. Vyhněte se lesům, prudkým sjezdům, v podstatě se dá říct, že se na skialpech budete chovat jako na běžkách. Jen s tím rozdílem, že třeba krkonošské hřebeny se pro vás stanou o poznání zábavnější. Uvidíte, že nebude trvat dlouho a na pásech poznáte přátele, se kterými vyrazíte dál a výš. 

Partneři projektu