Chcete začít se skialpem a přemýšlíte, jak vyrazit na svou první túru? Nemáte parťáka a přesto chcete skialpovat? Častá situace, která má řešení. Začít můžete s kamarádem, partou přátel, ale i úplně sami. Každá z variant má své výhody i stinné stránky, žádná ale není špatná. Pravidlo zní: pusťte se do toho.


Přátelé skialpinisti?
Kamarádi k nezaplacení

Vydat se na skialpový výlet s dobrým kamarádem nebo partou přátel je ta nejlepší konstelace, která může nastat. Nespoléháte na náhodu, že skupina, která se sešla okolo instruktora nebo horského vůdce, bude vaším šálkem čaje. Nejste sami, čímž se vám výrazně rozšiřuje plejáda cest a vrcholů, na které můžete vyrazit. Zároveň ale pozor! V partě můžete snadno opomenout některá bezpečnostní pravidla. Spoléháte se jeden na druhého, ale to samé může platit i o ostatních. Jednoduše přeceníte své síly a pustíte se do cest, na které byste sami neměli odvahu atp. 

Pro a proti skialpování s kamarády:

+

Zábava s přáteli

Odlehlá dřevěná chata, na které jste jen vy, vaši kamarádi a okolní hory. Podnikáte výlety na okolní kopce. Umíte si představit lépe strávený čas?

Důvěra

Málokde si s přáteli vytvoříte pevnější pouto než při několikadenním švihu v náročném horském terénu. Musíte se na sebe spolehnout a poznáte, jaký kdo ve skutečnosti je.

Přecenění sil a spolehání na ostatní

Zejména v začátcích dejte pozor na odhad vlastních sil. Nehrajte si na hrdinu a včas ostatním řekněte, že se necítíte komfortně. Zároveň se vždy řiďte vlastní hlavou.

Důvěra

Málokde si s přáteli vytvoříte pevnější pouto než při několikadenním švihu v náročném horském terénu. Musíte se na sebe spolehnout a poznáte, jaký kdo ve skutečnosti je..

Stejně jako v jakémkoliv jiném sportu platí, že s přáteli si sport užijete nejlépe. Dokážete si pomoct, vzájemně se podpořit, pustíte se do větších dobrodružství.

Na začátku skialpové kariéry

Pokud máte kamarády skialpinisty, bude pro vás začátek vaší skialpové kariéry o poznání jednodušší. Není nic snazšího než je poprosit, aby vás do tajů skialpu zasvětili. Ať půjdete ve dvou, nebo v partě, vždy platí, že spoléhat se musíte v první řadě na sebe! Nikdo nezná vaše schopnosti lépe než vy. Hodně záleží na tom, jak moc dobře se vzájemně znáte, jak si důvěřujete. Jestliže jste už společně přešli většinu alpských hřebenů a ostatní za sebou mají mnoho skialpových sezon, asi není důvod ke zbytečným obavám. Pokud jste na pásech potřetí a přesto patříte k nejzkušenějším, bude to chtít trochu opatrnosti. 

Stejně jako v případě, kdy jdete sami, vždy se na výlet dobře připravte: ať z hlediska výbavy, tak plánování trasy, počasí a časového průběhu výletu. Čím výš a dál jdete, tím pečlivější musíte být. Začínat s kamarády nebo v partě je nejlepší cestou ke skialpové “kariéře”. Zároveň ale vyžaduje nejvíc obezřetnosti.

Partneři projektu