Jaký jste typ skialpinisty?


Ve skialpu musí vše ladit jako dobře sehraný orchestr: vaše fyzička s hmotností výbavy, vaše schopnosti s šířkou lyží a v neposlední řadě boty, lyže a vázání dohromady. Pasujete se do role touristy? Blahopřejeme, můžete si vyzkoušet od každého trochu.


Skitourista

50% 50%

Kdo jste?

Jste požitkáři. Přicházíte odpočinout si od přeplněných sjezdovek. Až se vše naučíte, chcete prozkoumat odlehlé kouty hor.


Prostě skitouristé. Máte rádi, když je výlet plný zážitků a kvůli takovému neváháte přejít kus světa. Není důležité, zda se horskou krajinou touláte v Krkonoších, Alpách, nebo v Gruzii. Důležitá je pro vás jak cesta, tak cíl.

Jak lyžujete?

Dobře až výborně. Sjezdovky ani volný terén vám buď nedělají žádný problém, nebo máte chuť se zlepšovat.

Kde chcete skialpovat

Kdekoliv to bude možné, hlavně nad tím nechcete moc přemýšlet. Sklouznete se po lesní cestě i přelezete alpský hřeben: hlavní motto zní, že cesta je cíl.

Do této skupiny bude patřit největší proceno začínajících skialpinistů. Jak by řekl Cimrman: „Nemáte přesnou představu toho, čím chcete ve skialpu být.“ Ničemu to nevadí. Dobře vybraný univerzální set vám bude sloužit po celý život a vždy se můžete dovybavit směrem k rychlosti nebo freeridu.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

lyže šířky 85–96 mm

Šířka okolo 85 mm značí jakési skialpové univerzálky. Modely z této kategorie nabízejí výborný poměr hmotnosti a výkonu ve sjezdech. Výborně si na nich zalyžuje de facto každý.

ukaž

touristické boty

Zlatá střední cesta. Mezi turistické modely se řadí většina bot jako šitých právě pro začátečníky. Jsou to takové chytré horákyně, v tom nejlepším slova smyslu.

ukaž

expediční vázání

Také skitouristé potřebují mít na lyžích lehká vázání. Už ale nemusí jít na dřeň. Nějaký ten gram navíc za trochu toho pohodlí se tu toleruje. Při dlouhém putování je důležitá spolehlivost a univerzálnost.

ukaž

LYŽE ŠÍŘKY 85–96 MM

Lyže s šířkou okolo 85 mm jsou jakýmisi skialpovými univerzálkami. Nabízejí výborný poměr hmotnosti (ty nejlehčí váži okolo 2 kg/pár) a výkonu ve sjezdech. Výborně si na nich zalyžuje de facto každý: zkušení lyžaři i ti, jež potřebují svou techniku ještě vypilovat.

S lyžemi v těchto šířkách se také nejčastěji setkáte ve skialpových půjčovnách, takže si o jejich vlastnostech můžete udělat dobrou představu. Jednoduše tím, že si je vypůjčíte. Při testování dokonce ani nemusíte sáhnout po úplně stejném modelu, jako si nakonec rozhodnete koupit. Rozhodujícími údaji jsou právě šířka, hmotnost a pak přítomnost carbonu mající vliv na tuhost.

Čím širší lyže zvolíte, tím tolerantnější budou ve sjezdech, v měkčím sněhu a krustě. Naopak na tvrdé podložce jim bude trvat déle, než přehraní, a při chůzi v traverzech už mohou fošny nad 90 mm občas podsmekávat. Obtížněji se u nich stavějí pásy tak, aby byly v kontaktu s podložkou. Rozhodně využijete haršajzny.

VÝBĚR MODELŮ

SALOMON
MNT EXPLORE 88
 • Váha: 2 550 g/pár
 • Šířka: 88 cm
DYNAFIT
BLACKLIGHT 88
 • Váha: 2 160 g/pár
 • Šířka: 88 cm
 • Zakoupit: Dynafit.com
FISCHER
HANNIBAL 96 CARBON

TOURISTICKÉ BOTY

Do skupiny bot okolo dvou a půl kilogramu patří většina “začátečnických” modelů. Začátečnických ne proto, že by patřily k nejlevnějším nebo nedosahovaly kvalit ostatních. Ale když začínáte, možná si nejste jisti, zda budete sportovci, touristé či freerideři a s těmito univerzálkami můžete vyzkoušet vše.

Nenechte se mýlit. V této střední kategorii rozhodně nenajdete boty, které by vám za pár let byly na obtíž. Až zjistíte, zda dáváte přednost výstupu, či sjezdu, možná si výbavu doplníte o ještě jeden sportovní nebo freeridový pár. Turistický základ se ale stále bude hodit. Mnoho i zkušených skialpinistů má boty z této kategorie doma. Poslouží vždy, když si nejste jisti, jaký bude program a chcete být připraveni na všechny alternativy.

Chystáte se na vícedenní přechod Krkonoš? Jedete na týden do Alp a plánujete spát ve winterraumech? Chcete každý den přejít dvě až tři horská sedla? Přemýšlíte o expedici na Ukrajinu nebo do Pyrenejí? Všude tam jsou turistické boty nejlepší volbou. Nechcete se přece týden mačkat v úzkých závodních botičkách nebo tahat do kopců pevné freeridové skelety. Univerzálky jsou zkrátka základním stavebním kamenem výbavy každého skialpinisty.

VÝBĚR MODELŮ

ATOMIC
BACKLAND PRO
 • Váha: 2 204 g/pár
 • Šířka: 100 cm
DYNAFIT
TLT SPEEDFIT
DALBELLO
QUANTUM
 • Váha: 2 300 g/pár
 • Šířka: 99 cm

EXPEDIČNÍ VÁZÁNÍ

Skupina turistických nebo chcete-li expedičních vázání plynule navazuje na sportovní kategorii. Hranice mezi nimi je tenká.

Jednoduše se dá říct, že jakmile má vázání brzdy, jde u něj nastavit vypínací síla (DIN) a nabízí několik poloh patních opěrek, můžeme ho bez kompromisů používat i na delší, několikadenní putování, a je tedy turistické.

Tato vázání jsou rozhodně nejuniverzálnější: upnete do nich skoro kompletní sortiment bot (i když situace ve skialpu momentálně není v tomto ohledu ideální – vždy si nechte poradit od zkušeného prodejce) a budete s nimi mít nejméně starostí. Váha je ještě pořád výtečná, rozhodně se nemusíte bát, že byste v případě jejich volby tahali do kopců nějaké kovadliny.

Turistická vázání mají většinou zabudován zámek na haršajzny. U některých můžete patní opěrky ovládat hůlkami nebo se vám v chodícím módu sama aretuje špička – ovšem všechny tyto funkce a možnosti jsou ve skutečnosti nedůležité. Rozhodovat se musíte v první řadě podle kompatibility bot, poté hmotnosti a nakonec podle sympatií k té které značce.

VÝBĚR MODELŮ

MARKER
ALPINIST 12
 • Váha: 335 g
 • DIN: 6–12
ATK
C-RIDER 12
 • Váha: 305 g/kus
 • DIN: 5–12
DYNAFIT
TLT SPEED

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Partneři projektu