Liberec

Na skialpy tramvají: putování po Jizerských horách

Jizerské hory jsou známy pro svou úžasnou nabídku běžeckých stop. Co nabídnout však mají i skialpinistům. Jejich nenáročný profil zaujme zejména začátečníky a ty, kteří dávají přednost nenáročným výletům s převahou chůze nad sjezdem. Jeden z ideálních výletů vede z Liberce až do polských lázní Swieradów-Zdrój.
Propozice
Délka 6,5 + 12 km
Čas 6,5 hodiny
Převýšení 1 200 metrů
Nadmořská výška 424 – 1 124 m
Náboženství Sportovec, Skitourista
GPX data Stáhnout
Výlet je součástí projektu ČT „Na skialpech přes hory“ a vznikl za podpory generálního partnera Skupiny ČEZ.

Výlet začněte přímo v centru Liberce, třeba hned na centrální stanici Fügnerova. Pěkně připraveni ve skialpovém, s lyžemi v rukou a botami na nohou počkejte na tramvaj číslo tři. Vystupovat budete až na konečné Horní Hanychov, přímo pod vrcholem Ještědu. Následuje obutí do lyží a první výškové metry, po modré směrem na vrchol.

Po cestě přejdete patnáctý poledník a zastavit se můžete i v chatě Pláně pod Ještědem, která na cestě z Liberce na vrchol Ještědu (1 012 m) stojí od roku 1926. Rok po svém vzniku přešla do majetku Klubu českých turistů (KČT) a od roku 2014 v ní můžete navštívit i jakési minimuzeum horské služby.

Na vrchol Ještědu je to z chaty po červené značce nějaké 3 kilometry s tím, že se musíte rozhodnout, jestli využijete zázemí světoznámého vysílače a přečkáte noc na nejvyšší kótě Ještědský hřbetu nebo zvládnete celý výlet takříkajíc na jeden zátah. To by znamenalo pokračovat zpět po sjezdovce dolů do města a na tentokráte vlakové zastávce počkat na spojení do Nového Města pod Smrkem.

Malebné výhledy Jizerským horám rozhodně nechybí

Hotel a televizní vysílač na Ještědu asi není třeba představovat. Jde stavba ve tvaru jednodílného rotačního hyperboloidu, postavenou v letech 1966 až 1973 dle návrhu architekta Karla Hubáčka, kterému se statikou stavby pomáhal Zdeněk Patrman a s výbavou vnitřních prostor Otakar Binar. Vysílač je vysoký téměř 100 metrů s kruhovým půdorysem o průměru 33 metrů.

Z Nového Města do lázní Swieradów-Zdrój

Dostat se vlakem z Liberce na severní stranu Jizerských hor není žádný velký problém. Vlaky jezdí ve zhruba dvou hodinovém intervalu a cesta trvá 60 minut. Co naopak problém být může je přítomnost sněhu na téhle straně Jizerek. Není tu totiž zdaleka takovou samozřejmostí, jako v okolí Bedřichova nebo Jizerky.

V některých zimách tu bývá maximálně sněhová pokrývka i jen okolo 10 cm, a maximum posledního půl století je 75 cm. Samozřejmě jsou roky, kdy v Novém Městě o sníh téměř nezavadí. Před začátkem výletu si tedy zjistěte, jak to pod Smrkem s výškou sněhu vypadá.

Z Nového Města povedou vaše kroky po modré turistické značce ke Spálené hospodě. Dál pokračujete po zelené ke Straitovu obrázku a pak zpět na modrou k Pramenu mládí a na vrchol Smrku (1 124). Nejvyšší kóta Jizerských hor na České straně má na svém vrchu 23 metrů vysokou rozhlednu, kopii té původní můžete vidět v pražské ZOO.

Cestou na Ještěd (foto: Pavel Novotný)

V Jizerkách laviny nepadají

Cesta z vrcholu Smrku pokračuje přes hranice po zelené na Izerski Stóg a dolů po červené sjezdovce do lázeňského města Swieradów-Zdrój. Odtud již zpět – jak jinak než vlakem – do Liberce.

Výhodou výletu po Jizerských horách je absolutní bezpečnost z pohledu lavinového ohrožení. Kopce tu nejsou natolik prudké, abyste tento faktor museli při svém putování jakkoliv zohledňovat. Můžete tedy vyrazit takříkajíc nalehko: jen s trochou jídla a náhradním oblečením.

NA SKIALPECH PŘES HORY

Tento výlet si můžete projít i v pohodlí domova. Skialp v Jizerských horách je obsahem IV. série pořadu Na skialpech přes hory, který můžete zhlédnout v iVysílání České televize nebo na stránkách www.naskialpechpreshory.cz

Kde tůru začít?

Výlet začíná v centru Liberce u tramvajovo-autobusového terminálu Fügnerova. Odtud tramvají číslo tři na konečnou Horní Hanychov a po modré směrem na vrchol. Druhou část výletu z Nového města pod Smrkem kam se přesunete vlakem už najdete zpracovanou v přiložených mapách.

navigovat v google maps

MAPA VÝLETU

FOTOGRAFIE Z VÝLETU

Partneři projektu