Chcete začít se skialpem a přemýšlíte, jak vyrazit na svou první túru? Nemáte parťáka a přesto chcete skialpovat? Častá situace, která má řešení. Začít můžete s kamarádem, partou přátel, ale i úplně sami. Každá z variant má své výhody i stinné stránky, žádná ale není špatná. Pravidlo zní: pusťte se do toho.


Jdete s guidem? Dobrá volba

Začít pod dohledem profesionálů je určitě dobrý nápad. Postarají se, doporučí vybavení a vyberou bezpečnou túru. Vše vysvětlí a naučí. To se bude hodit, až se rozhodnete vyrazit bez nich. Vstup do světa skialpu pod jejich vedením můžeme přirovnat k učení se golfu nebo tenisu za asistence trenéra. Jde to rychle, nemusíte na nic myslet a naučíte se vše správně. Na druhou stranu musíte počítat s tím, že to nebude zadarmo a musíte také umět vybrat toho správného.

Pro a proti túrám s guidy:

+

Bezpečnost

V horách nikdy nemůžete říct, že vše bude stoprocentně bezpečné. Může se stát cokoliv. Z možných variant je však skialp s horským vůdcem tou nejbezpečnější možností.

Zkušenosti a znalosti

Horští profesionálové se v horách pohybují každý den. Znají mnohde doslova každý kámen a jsou trénovaní na řešení složitých situací. Můžete se od nich mnoho naučit a zároveň se spolehnout na jejich rozhodování.

Možnosti náročných výletů

S guidy se vydáte do míst, do kterých byste se sami neodvážili.

Cena

Cena, kterou musíte za služby profesionálů zaplatit, je určitě největší překážkou k využití jejich služeb. Odvíjí se od zkušeností guida a jeho kvalifikace. Horští vůdci (vůdci s nejvyšší kvalifikací) mají ceník jednotný, počítejte okolo 250 eur / den.

Atmosféra a vztahy ve skupině

Pokud jste sami nebo ve dvou, mnohdy si nebudete guida platit sami, ale připojíte se k jím organizovanému výletu nebo kurzu. Na něm se potkáte s dalšími lidmi (podle náročnosti túry je maximální velikost skupiny až 8 osob) a takto vytvořená parta si samozřejmě nemusí vždy stoprocentně sednout.

Skialpování s horskými profesionály je rozhodně dobrý nápad. I zkušení skialpinisté si na některé náročné výlety objednávají služby guidů, není to rozhodně žádná ostuda. Naopak, jde o nejlepší způsob, jak si užít náročnou túru na maximum s minimem starostí.

Není profesionál jako profesionál

Protože příležitost dělá obchodníka, můžete narazit na stovky odborníků, kteří vás vezmou na výlet. Najdete je v lyžařských areálech, lyžařských školách, na internetu. Je však dobré si uvědomit, že mezi nimi z hlediska kvalifikace existují velké rozdíly a není jeden jako druhý. 

Nelze říci, že existuje jediná licence, jejichž držitelé jsou ti jediní správní pomocníci při vašich skialpových začátcích. První kroky na skialpech ve středisku vám může stejně dobře usnadnit instruktor lyžování, šikovný prodejce během testovacích dnů nebo držitel tuzemské legislativní speciality: horský průvodce. 

Horští vůdci jsou nejlepší volbou

Na druhou stranu, pokud chcete mít jistotu, že budete v nejlepších rukou, ptejte se po guidech s licencí Horských vůdců IFMGA (anglicky) / UIGAM (francouzsky). Jde v podstatě o nejvyšší možné vzdělání, které lze na světě získat pro vedení lidí v horách, ať už při lyžování, lezení, či alpinismu. V některých zemích jsou tito muži dokonce jediní, kdo mohou klienty vodit do určitých oblastí. Pro složení vůdcovských zkoušek, které trvají několik let, je zapotřebí opravdu vysoké odbornosti adeptů. A v neposlední řadě musí mít tito profesionálové sjednanou opravdu vysokou pojistku, jež chrání nejen je, ale především vás jako klienty. 

Samozřejmě že nelze říct, že každá túra pod vedením horského vůdce bude bezpečnější než s instruktorem s nižším vzděláním. I horští vůdci jsou jen lidé a jak mnozí z nich říkají: “Hory nevědí, že jsou vůdci”. Obecně ovšem platí, že pod jejich vedením děláte pro svou bezpečnost a načerpání spolehlivých rad maximum! Za #skialpuj doporučujeme vyrážet do vysokých hor a exponovaných terénů právě s licencovanými horskými vůdci UIGAM. Konkrétně se podívejte třeba na nabídku našich kurzů nebo web jednoho z mužů stojícího za tímto projektem Branislava „Gabo“ Adamce.

Partneři projektu