Bezpečnost a skialpinismus je velké téma! Není v silách tohoto webu podrobně probrat všechna důležitá témata související s bezpečnou skialpovou túrou. Pokud se skialpem začínáte, zbytečně si situaci nekomplikujte! Vyhněte se oblastem, kde by hrozilo lavinové nebezpečí! I tak budete mít s prvními kroky starostí až nad hlavu a do exponovaných terénů se můžete pustit příští sezonu!


Nevíte, jak začít?
Jeďte na kemp

Jak skialpinismus nabírá na popularitě, můžete se stále častěji setkat s nabídkou různých skialpových kurzů, škol a workshopů. Určitě je dobré se jich zúčastnit. Jen důkladně vybírejte pořadatele a zjistěte si dopředu, co bude jejich obsahem.

Skialpový nebo lavinový kurz je finančně výhodnější než privátní túra s horským vůdcem, navíc často poznáte nové, podobně smýšlející začátečníky. Také bývá výhodou zápůjčka potřebného vybavení, která je obvykle v ceně. Na kempech se kromě nácviku lavinové záchrany a dalších nezbytných znalostí také hodně chodí na túry, takže nejde jen o únavný výcvik, ale také o zážitek.

Škola hrou

Asi nejvíce kurzů a kempů organizují prodejci vybavení. Hudy sport má vlastní testovací centrum, kde kempy pořádá, na Brádlerových boudách v Krkonoších. Vybrat si můžete z několika termínů, zpravidla víkendových. Podobně fungují nejen v Jeseníkách kurzy od Alpsportu, své akce pořádá i řetězec Rock Point, Harfa Sport, Summit Trade, CK Adventura a mnozí další. Značka Pieps zase poskytuje lavinový kurz zdarma v rámci nákupu vyhledávacího přístroje. Snad na každém takovém kempu se potkáte s profesionálními guidy, od kterých lze načerpat zase další střípky znalostí.

Lavinovým kempem s nejdelší tradicí je SNOWfest pořádaný časopisem SNOW, kterého letos proběhl již 13. ročník. Na týdenní akci ve vybraném alpském středisku (naposledy 3x Davos) se naučíte více než jen základy lavinové prevence, ale převážně budete spíše než šlapat jezdit z kopce dolů. Výborným místem pro načerpání důležitých informací je rovněž náš skialpový festival SkialpujFEST v Peci pod Sněžkou. Během čtyřdenního programu si můžete poslechnout přednášky českých i zahraničních expertů na všechna témata související se skialpinismem, seznámit se s nejnovějšími trendy a otestovat aktuální výbavu.

Kurzy, které můžeme doporučit

Partneři projektu