Bezpečnost a skialpinismus je velké téma! Není v silách tohoto webu podrobně probrat všechna důležitá témata související s bezpečnou skialpovou túrou. Pokud se skialpem začínáte, zbytečně si situaci nekomplikujte! Vyhněte se oblastem, kde by hrozilo lavinové nebezpečí! I tak budete mít s prvními kroky starostí až nad hlavu a do exponovaných terénů se můžete pustit příští sezonu!


Nevíte, jak začít?
Jeďte na kemp

Jak skialpinismus nabírá na popularitě, můžete se stále častěji setkat s nabídkou různých skialpových kurzů, škol a workshopů. Určitě je dobré se jich zúčastnit. Jen důkladně vybírejte pořadatele a zjistěte si dopředu, co bude jejich obsahem.

Skialpový nebo lavinový kurz je finančně výhodnější než privátní túra s horským vůdcem, navíc často poznáte nové, podobně smýšlející začátečníky. Také bývá výhodou zápůjčka potřebného vybavení, která je obvykle v ceně. Na kempech se kromě nácviku lavinové záchrany a dalších nezbytných znalostí také hodně chodí na túry, takže nejde jen o únavný výcvik, ale také o zážitek.

Škola hrou

Skialpových kurzů je na trhu celá řada, každému sedne něco jiného. Aniž bychom si chtěli dělat reklamu, rozhodně vás musíme odkázat na kurzy a workshopy, které pořádáme v rámci SkialpujFESTu v Peci pod Sněžkou. Právě za tímto účelem: umožnit nejen začátečníkům, ale i zkušeným skialpinistům, zlepšit se ve všech potřebných skialpových dovednostech a dozvědět se něco nového, jsme festival vymýšleli. Vybírat můžete od kurzů pro začátečníky a lavinových kurzů až po workshopy pro hodně zkušené skialpinisty. Všechny workshopy jsou samozřejmě vedeny zkušenými instruktory nebo horskými vůdci. Během čtyřdenního programu si navíc můžete poslechnout přednášky českých i zahraničních expertů na všechna témata související se skialpinismem, seznámit se s nejnovějšími trendy a otestovat aktuální výbavu.

Druhou možností je účastnit se přímo některého z našich kempů, které během roku pořádáme. Pro veřejnost jich otevíráme vždy jen pár, ale zkontrolujte termíny. Třeba budete mít štěstí. Naučíte se na nich vše, co potřebujete k tomu abyste mohli sami vyrážet na skialpové túry. A ještě si užijete spoustu zábavy. Stačí jen umět lyžovat, mít trochu fyzičku a chuť strávit s námi tři dny na horách. O zbytek se postaráme. Půjčíme vám výbavu, zajistíme ubytování, budou přednášky, praktický workshop i výlety a povídání v krkonošských boudách. 

Jde to s vůdci i prodejci

Specializované vícedenní kurzy si můžete objednat také přímo u konkrétních horských vůdců, kde máte jistotu, že budete v rukou těch nejlepších profesionálů. Mnozí z nich je pořádají po celou zimu a na výběr je z mnoha různých specializací i destinací. Doporučit určitě můžeme služby jednoho z mužů stojícího přímo za platformou #skialpuj Branislava „Gabo“ Adamce.

Kurzy a kempy organizují také prodejci vybavení. Hudy sport má vlastní testovací centrum, kde kempy pořádá, na Brádlerových boudách v Krkonoších. Vybrat si můžete z několika termínů, zpravidla víkendových. Podobně fungují nejen v Jeseníkách kurzy od Alpsportu, své akce pořádá i řetězec Rock Point, Harfa Sport, Summit Trade, CK Adventura a mnozí další. Značka Pieps zase poskytuje lavinový kurz zdarma v rámci nákupu vyhledávacího přístroje. Snad na každém takovém kempu se potkáte s profesionálními guidy, od kterých lze načerpat zase další střípky znalostí.

Lavinovým kempem s dlouhou tradicí je SNOWfest pořádaný časopisem SNOW, kterého letos proběhl již 16. ročník. Na týdenní akci ve vybraném alpském středisku se naučíte více než jen základy lavinové prevence, ale převážně budete spíše než šlapat jezdit z kopce dolů. Pokud jste učitelé, nebo máte děti ve škole, rozhodně vás musíme odkázat na náš další projekt Skialp do škol, kde učíme skialpovat: děti i učitele.

Kurzy, které můžeme doporučit

Partneři projektu