Vybav


Vybavení na skialp vypadá na první pohled komplikovaně, ale zase taková věda to není. Mimo lyží potřebujete speciální boty, vázání, pásy a pár dalších drobností. Před nákupem doporučujeme si vše na pár dní půjčit a vyzkoušet. Zjistíte, jaký jste typ skialpinisty a které vybavení vám bude sedět nejlépe.


Přemýšlet o vybavení se vyplatí ve třech krocích. Nejprve se zorientujte v nabídce, zjistěte, co pořídit. Pak se podívejte, který z obchodů máte nejblíž a která z půjčoven nabízí to, co hledáte.

VYBERTE, KAM POKRAČOVAT

Co pořídit

Skialpové vybavení je v mnohém specifické. Než všechno vyberete, bude to chvíli trvat. Vyplatí se mu ale věnovat náležitou pozornost, protože vám bude sloužit mnoho let. VĚCI, BEZ KTERÝCH SE NEOBEJDETE

Kde pořídit

Rozhodli jste se pro nákup? Zamiřte k profíkům. Skialpové vybavení nepořizujete každý rok, takže se vyplatí věnovat výběru trochu času. Za všechny prodejny, které tu nejdete, dáme ruku do ohně. Jsou nejlepší co známe a skialpu v nich skutečně rozumí.

Kde půjčit

První túra? Půjčovna je skvělé řešení. Zjistíte, jestli je skialp sport pro vás, v jaké formě ho chcete provozovat a zda kupovat vše nové, nebo si vystačíte s bazarem. Jen pozor, nabídky půjčoven se hodně liší a zejména o víkendech bývají jejich sklady doslova vymetené. Ověřte si dopředu, co je kde k dispozici.

Jaký
jste skialpini
sta?
lyže
boty
vázaní
Náboženství
kdo jste
jak lyžujete
kde chcete skialpovat
Sportovec

Máte rádi pohyb. Nevadí vám, že se do kopce trochu zapotíte. Bez problémů uběhnete deset kilometrů.

70% 30%

Prostě sportovci. Ať se věnujete jakémukoliv sportu, máte rádi, když si při něm můžete dát pořádně do těla. Chcete toho stihnout co nejvíc a víte, že roli hraje každý gram: na nohou, v batohu i na těle.

Velmi dobrá technika. Slalomky i obřačky vám říkají pane. Při prudkém sjezdu na běžkách se vám neroztřesou kolena.

Defacto všude, ale čím lépe a rychleji to nahoru půjde, tím lépe. Při skialpinismu obecně strávíte až 90 % času chůzí, je vám jasné, že těch zbývajících 10 % nemusí být s lehkou výbavou vždy radostným zážitkem, ale jste ochotni to akceptovat.

Skitourista

Jste požitkáři. Přicházíte odpočinout si od přeplněných sjezdovek. Až se vše naučíte, chcete prozkoumat odlehlé kouty hor.

50% 50%

Prostě skitouristé. Máte rádi, když je výlet plný zážitků a kvůli takovému neváháte přejít kus světa. Není důležité, zda se horskou krajinou touláte v Krkonoších, Alpách, nebo v Gruzii. Důležitá je pro vás jak cesta, tak cíl.

Dobře až výborně. Sjezdovky ani volný terén vám buď nedělají žádný problém, nebo máte chuť se zlepšovat.

Kdekoliv to bude možné, hlavně nad tím nechcete moc přemýšlet. Sklouznete se po lesní cestě i přelezete alpský hřeben: hlavní motto zní, že cesta je cíl.

Freerider

Chůze na pásech vás láká především proto, že chcete objevit nové neproježděné lajny, na které z lanovek už nedosáhnete.

20% 80%

Prostě freerideři. Akorát areály vám jsou už malé a rádi byste se podívali o kopec dál. Nevadí vám, že cesta bude chvíli trvat. Ani že nebude dvakrát snadná. Podstatné je, co čeká na jejím konci. Pořádný sjezd!

Perfektně, hlavně když se můžete spolehnout na oporu v podobě tuhých bot a širokých lyží. V hlubokém sněhu jste jako doma.

Všude, kde najdete čerstvý sníh a rozumný sklon. Lépe v blízkosti střediska tak, abyste mohli používat lanovky a chůze netrvala tak dlouho. Chci přece hlavně jezdit dolů!

Partneři projektu