Vybavení na skialp vypadá komplikovaně, ale zase taková věda to není. Mimo lyží potřebujete speciální botyvázánípásy a pár dalších drobností. Před nákupem doporučujeme si vše půjčit a vyzkoušet. Zjistíte, jaký jste typ skialpinisty a která výbava vám bude sedět nejlépe. 


Pohorky, nebo lyžáky?

Boty jsou nejsložitějším prvkem výbavy: jak z hlediska funkce, tak správného výběru. Jejich pořízení chce věnovat náležitou pozornost. Poradíme vám, jak na to. Stejně jako při výběru sjezdových lyžáků nebo pohorek platí, že dobré skialpové boty nenajdete za odpoledne. Nejprve si musíte ujasnit, jaké modely budete preferovat. Nezáleží přitom na jménu výrobce nebo doporučení kamaráda. Musíte zjistit, které vám sedí. Každý model pasuje na jiný tvar nohy. Rada zní: výběrem se musíte prozkoušet. Ale nebojte! Nemusíte obout všech 150 u nás prodávaných modelů. Stejně jako u pořizování ostatních dílků skialpové výbavy se musíte rozhodnout: budete se potit víc cestou nahoru, nebo dolů? Podle toho se rozhodnete.

Před pár lety jste při nákupu bot museli přemýšlet také o typu vázání. Existují dva: rámové a pinové. První je však už raritou. Skialpinismu dominuje systém pinů, vyvinutý před třiceti lety firmou Dynafit

Pokud by vás náhodou napadlo, že vyzkoušíte chůzi ve sjezdových botách, zapomeňte na to. Zaprvé je to díky odlišnému vázání nemožné, a pak je to jen spolehlivý způsob, jak si skialp navždy zprotivit. Nejlepším způsobem je půjčit si kvalitní výbavu v některé z půjčoven.

ROZDĚLENÍ PODLE TYPU

lehké / závodní boty

Pokud jste dobří lyžaři, chcete být do kopce rychlí jako vítr a nevadí vám, že si na skialpové obutí budete muset chvilku zvykat, je tato kategorie určena právě pro vás.

ukaž

touristické boty

Zlatá střední cesta. Mezi turistické modely se řadí většina bot jako šitých právě pro začátečníky. Jsou to takové chytré horákyně, v tom nejlepším slova smyslu.

ukaž

freeridové boty

Těžší, pevné boty, které vám budou nejvěrněji připomínat klasické lyžáky. Dokonce i tvrdostí se jim již vyrovnají. Jen se v nich opravdu dobře chodí.

ukaž

LEHKÉ / ZÁVODNÍ BOTY

URČENO PRO SPORTOVCE


Máte rádi pohyb. Nevadí vám, že se do kopce trochu zapotíte. Bez problémů uběhnete 10 km.

Není to tak dávno, co lehké skialpové boty s hmotností pod kilogram byly vyhledávány prakticky jen závodníky. Situace se ale mění, vývoj a materiály jdou kupředu a dnes i v téhle kategorii najdeme modely, s nimiž si dobří lyžaři (ale stále skialpový začátečníci) mohou vystačit jako se svým hlavním párem.

Nejlehčí boty dnes váží okolo půl kilogramu, stejně jako boty na skatové lyžování. Ano, nemýlíme se. Boty na běžky a boty na skialp mohou co do hmotnosti soupeřit. Je jasné, že v takových pohorách se chodí jako v teniskách, bohužel dolů to není taková hitparáda. Chce to trochu zvyku.

Odměnou je úžasná lehkost a flexibilita pohybu. Pohyblivost komínu závodních bot dosahuje hodnot okolo 75°, což znamená, že s ním můžete dělat rozštěp. Samozřejmě že takové boty musíte kombinovat s lehkými lyžemi a závodním vázáním. To ale platí pro celý skialp: vše do sebe musí zapadnout jako dobře seřízený stroj.

Pokud jste se rozhodli, že skialp pro vás bude především o chůzi (ostatně při běžných výletech je poměr chůze ku sjezdu zhruba 80:20), nebo pokud jste velmi dobří lyžaři, hledejte v tomto váhovém rozpětí.

VÝBĚR MODELŮ

SCARPA
F1 LT
  • Váha: 1 980 g/pár
  • Šířka: 100 cm
DYNAFIT
PDG 2
  • Váha: 1 620 g/pár
  • Šířka: 103 cm
FISCHER
TRAVERS CS
  • Váha: 1 960 g/pár
  • Šířka: 100 cm

TURISTICKÉ BOTY

URČENO PRO SKITOURISTY


Jste požitkáři. Ke skialpu si přicházíte odpočinout od přeplněných sjezdovek. Až se vše naučíte, chcete prozkoumat odlehlé kouty Krkonoš, Alp i Karpat.

Do skupiny bot okolo dvou a půl kilogramu patří většina “začátečnických” modelů. Začátečnických ne proto, že by patřily k nejlevnějším nebo nedosahovaly kvalit ostatních. Ale když začínáte, možná si nejste jisti, zda budete sportovci, touristé či freerideři a s těmito univerzálkami můžete vyzkoušet vše.

Nenechte se mýlit. V této střední kategorii rozhodně nenajdete boty, které by vám za pár let byly na obtíž. Až zjistíte, zda dáváte přednost výstupu, či sjezdu, možná si výbavu doplníte o ještě jeden sportovní nebo freeridový pár. Turistický základ se ale stále bude hodit. Mnoho i zkušených skialpinistů má boty z této kategorie doma. Poslouží vždy, když si nejste jisti, jaký bude program a chcete být připraveni na všechny alternativy.

Chystáte se na vícedenní přechod Krkonoš? Jedete na týden do Alp a plánujete spát ve winterraumech? Chcete každý den přejít dvě až tři horská sedla? Přemýšlíte o expedici na Ukrajinu nebo do Pyrenejí? Všude tam jsou turistické boty nejlepší volbou. Nechcete se přece týden mačkat v úzkých závodních botičkách nebo tahat do kopců pevné freeridové skelety. Univerzálky jsou zkrátka základním stavebním kamenem výbavy každého skialpinisty.

VÝBĚR MODELŮ

ATOMIC
BACKLAND PRO
  • Váha: 2 204 g/pár
  • Šířka: 100 cm
DYNAFIT
TLT SPEEDFIT
DALBELLO
QUANTUM
  • Váha: 2 300 g/pár
  • Šířka: 99 cm

FREERIDOVÉ BOTY

URČENO PRO FREERIDERY


Chůze na pásech vás láká především proto, že chcete objevit nové neproježděné lajny, na které z lanovek už nedosáhnete. Chodit chcete spíš méně, jezdit dolů pokud možno pořád!

Jste rozhodnuti, že skialp pro vás bude především o jízdě dolů? Většina lyžáků v této váhové skupině poskytuje sjezdový komfort téměř srovnatelný s běžným obutím pro sjezdové lyžování. Také vzhled bot připomíná klasické lyžáky. Navíc tu ale najdete přezku pro přepínání ze sjezdového módu do chodícího a inserty pro použití s bezrámovým vázáním.

Pokud se skialpem začínáte, buďte k této kategorii opatrní. Jejich podobnost ze sjezdovým obutím, na které jste zvyklí, vás bude lákat. Ale dobře si rozmyslete, zda kila navíc do kopce skutečně unesete. Jasně, za námahu s nimi se vám odvděčí výbornými sjezdovými vlastnostmi. Ale stojí to za to?

Jiná situace je, pokud víte, že cesty vzhůru nebudou vaším šálkem čaje a chcete se především vozit. Pár stovek metrů i kilometrů od horní stanice vleku s nimi bez problémů ujdete a poté už hajdy dolů!

Freeridové modely jsou většinou kompatibilní jak s pinovým, tak starším / robustnějším rámovým vázáním, které mají freerideři v oblibě. Poznáte to tak, že boty mají na špičkách i patkách klasický „výčnělek“ známý ze sjezdových bot. Pozor! To neznamená, že je můžete používat s klasickým sjezdovým vázáním, ale do rámového skialpového by pasovat měly. Více o kompatibilitě bot a vázání se dočtete ve speciálním článku na snow.cz

VÝBĚR MODELŮ

FISCHER
RANGERS 130 WALK DYN
DYNAFIT
HOJI FREE 130
  • Váha: 3 100 g/pár
  • Šířka: 103,5 cm
  • Zakoupit: Dynafit.com
SCOTT
SUPERGUIDE CARBON
  • Váha: 2 830 g/pár
  • Šířka: 103,5 cm

Jak zvolit správnou velikost?

Dvakrát zkoušej, jednou kupuj

Někdo by možná předpokládal, že o výběru skialpových bot platí totéž, co o pořizování bot na sjezdovky. Jenže tak jednoduché to není. Boty na skialp jsou něco mezi pohorkami a přezkáčemi a stejně tak musíme přistupovat i k výběru jejich velikosti.

Základní pravidla zní:

  1. Nejprve zkoušejte svou klasickou velikost, bota rozhodně nemusí být tak malá a těsná jako u sjezdového obutí. Hledáte pohodlné pohorky.
  2. Není potřeba zkoušet boty s tlustou ponožkou. Klasická, tenká, kterou běžně nosíte, bude akorát
  3. Dejte na první pocit. Bota musí padnout. Botičky jsou u skialpových bot většinou tenčí. Místo, které v obchodě jen „drobně“ tlačilo, udělá při chůzi peklo.
  4. Začněte v chodícím módu: projděte se po prodejně. Nesmí se vám zvedat pata. Důležitá je šikmá osa mezi nártem, kotníkem a patou. Tam nesmí být volný prostor. Samozřejmě nic by nemělo nikde tlačit.
  5. Vyzkoušejte si pohyb komínu. Čím sportovnější máte botu, tím větší rozsah vám povolí.

Zajímavou otázkou je šířka bot. Platí obecná pravidla, že u sportovně-závodních by se měla pohybovat okolo 100 mm a čím turističtější model, tím pohodlnější a širší. Ovšem tohle tvrzení berte jen jako hodně hrubé vodítko. Šířky udávané výrobci jsou jedna věc, váš pocit při zkoušení skeletu (bez botičky) druhá. Některé hodně sportovní boty (Dynafit PDG 2) byste třeba podle katalogových bot zařadili k turistickým a opačně.

Jakousi „základní výbavou“ bot bývají jednoduché tenké vložky. Lze říci, že většině lyžařů – čím náročnější, tím asi víc – by pomohla jejich náhrada dokonalejšími. Jednoduchou pomocí jsou některé předtvarované vložky, jaké nabízí například Superfeet a někteří další. Vrcholem nabídky jsou vložky termoplastické, tedy individuálně tvarované.

Bootfitting

Boom komerčního bootfittingu (HeatFit, VacuumFit atp.) se do skialpových bot zatím nedostal, protože se hraje o gramy a odolnost a tvarovatelné materiály ještě nejsou plně zavedeny ani u sjezdových bot, i když někteří výrobci koketují s myšlenkou alespoň klíčové části boty udělat tvarovatelné. Plně rozšířeny jsou však tvarovatelné vnitřní botičky, což je pro většinu populace dostačující. Pokud jsou vaše nohy tak specifické, že vám nesedí žádné skialpové boty, budete muset vsadit na starý dobrý manuální bootfiting a nechat si botu vyfrézovat.

Partneři projektu