Vrátna dolina

Dvoudenní putování po Malé Fatře

Vyrazte prozkoumat malebný kraj Juraje Jánošíka – Malou Fatru, která nabízí nesčetně skialpových tras různých obtížností. My jsme pro vás vybrali středně náročný skialpinistický dvoudenní přechod s přespáním na chatě Pod Chlebom, kterou si určitě užijete.
Propozice
Délka 5+8 km
Čas 4+5 hodin
Převýšení 900+300m
Nadmořská výška 611 - 1631
Náboženství Sportovec, Skitourista
GPX data Stáhnout
Výlet je součástí projektu ČT „Na skialpech přes hory“.

Celá dvoudenní túra začíná u chaty Vrátná na konci Vrátnej doliny a je důležité si vše potřebné na dva dny vzít sebou – noc budete trávit na chatě Pod Chlebom. Můžete si hned na začátku pomoci lanovkou, ale doporučujeme si to k horní stanici vydupat po svých po zelené turistické značce. Přeci jenom pak čaj nebo něco ostřejšího na doplnění sil chutná mnohem lépe. Po doplnění energie po výšlapu postupujte po hřebeni ke Snilovskému sedlu, kde se napojíte na trasu červenou. S Velkým Kriváněm v zádech a pokud počasí dovolí, tak i spektakulárními výhledy do Vrátnej doliny, vystoupáte až na 1646m vysoký vrchol Chleb. Poté si vychutnáte sjezd jižním svahem Chlebu do chaty Pod Chlebom 1415m, která je cílem prvního dne.

Během prvního dne si užijete celkových 5km, nastoupáte 900m, sjedete 250m dolu a trvat vám to bude přibližně 4 hodiny.

Po vydatné snídaní se ráno vydáte na druhou polovinu vašeho skialpového poznávaní Malé Fatry. Z chaty Pod Chlebom se vydáte po žluté na směrem na Hromové, vrchol ve výšce 1636m. Dále po červeně značené značce, která vede po hřebeni, přes jižní a severní vrchol Sten až do Poludňového grúňe 1466m. Poté projděte kousek terénem a lehkým sjezdem po sjezdovce po žluté turistické značce k chatě na Grúni. Poté Pasekami po sjezdovce až do Starému dvora.

Druhý den vám nabízí celkových 8km, 300m výškových metrů, 800m dolu v celkovém čase 5 hodin.

Malá Fatra je malá jen pouze názvu

Bezpečnost je nejdůležitější ze všeho, a proto vyrazte na skialpy s plnohodnotnou skialpovou výbavou – vyhledávač, sonda, lopata, která je doplněna o nabitý telefon s ideálně staženou aplikací Záchranka, lékárničkou a také dostatkem jídla, pití a náhradního oblečení. Vždy prosím trasu plánujte s ohledem na vaše schopnosti, na sněhové podmínky a také aktuální počasí.

NA SKIALPECH PŘES HORY

Tento výlet si můžete projít i v pohodlí domova. Skialp v Jizerských horách je obsahem IV. série pořadu Na skialpech přes hory, který můžete zhlédnout na stránkách www.naskialpechpreshory.cz

Kde tůru začít?

Trasa začíná na parkovišti u chaty Vrátná, kam se můžete vydat jak vlastní dopravou nebo využit místní autobus. Konec trasy je naplánován u Starého Dvora, který je vzdálen asi 2km a rovněž lze využít místní autobusovou dopravu k přepravě k vašemu autu.

navigovat v google maps

MAPA VÝLETU

FOTOGRAFIE Z VÝLETU

Partneři projektu