Špindlerův Mlýn

Údolím Bílého Labe do Polska, na Luční a Klínovku

Krkonoše jsou nejvyšší, ale také nejnavštěvovanější české hory. Jako jediné hory v ČR se pyšní vysokohorským rázem a neuvěřitelně pestrou přírodou. Najdeme zde strmé ledovcové kary i rozlehlé horské louky, skalnaté hřebeny i malebná údolíčka, které si milovníci skialpinismu rozhodně nemůžou nechat ujít.
Propozice
Délka 24 Km
Čas 6,5 hodin
Převýšení 984 metrů
Nadmořská výška 715 - 1513 m
Náboženství Sportovec, Skitourista
GPX data Stáhnout
Výlet je součástí projektu ČT „Na skialpech přes hory“.

Start tohoto putování přes krkonošský hřeben je u lanovky Medvědín a čeká na Vás okolo tisíce výškových metrů na 24 kilometrech. Lyže nazujte buď přímo u parkoviště, nebo (v horším případě) jakmile se napojíte na Weberovu cestu, která lemuje Bílé Labe. Zde, pokud budete mít štěstí, můžete zahlédnout i několik zamrzlých vodopádů. Po cestě pomalu vystoupáte k Boudě u Bílého Labe (1 000m) – kousek nad ní však zbystřete, jelikož se budete pohybovat v jednom z lavinových krkonošských katastrů. Dále se skrze údolí Bílého Labe dostanete až k samotné Luční Boudě, která se tyčí v nadmořské výšce 1 410m. Za tento více než osmi kilometrový výšlap se určitě nezapomeňte odměnit a doplnit síly.

Údolí Bílého Labe a pohled přes Luční boudu na Sněžku

Na polskou stranu Krkonoš a přes Klínovky zpět

Po odpočinku se vydejte Jantarovou cestou až na polskou stranu Krkonoš. Mezitím, pokud počasí dovolí, si můžete vychutnat krásné výhledy na naši nejvyšší horu. Krátkým sjezdem se dostanete až na hranu Bialeho Jaru, kde se spadla největší lavina v historii Krkonoš. Tenkrát zasypala 25 osob a z toho jich 19 bohužel nepřežilo.

Po krátké návštěvě Polska a kocháním se výhledy na Maly Staw se vydáte zpět k Luční boudě. Dále minete Památník obětem hor neboli Kapličku (1 509m), která je nejvýše položenou kaplí v Česku. Zbytek cesty přes Výrovku, Chalupu na Rozcestí až na Klínovky je již za odměnu z kopce. Pokud se k tomu přidá ještě západ slunce, je tento horský zážitek naprosto nepopsatelný. Po krátkém občerstvení na Klínovkách a zahřátí vyrazte krátce do kopce směrem, kde dříve stávala stará Klínova bouda a která již po požáru v roce 1 970 nebyla obnovena. Poté, možná už za svitu čelovky, po modré turistické značce neboli cestě Stohem, sjedete zpět do Špindlerova Mlýna.

Špindlerův mlýn (foto: Tomáš Binter)

Krkonoše a laviny

Krkonoše jsou spolu s Jeseníky jedinými lavinovými pohořími v ČR. Po celých Krkonoších, jak na polské, tak i české straně je více než 100 lavinových drah a proto je vstup do těchto katastrů možný pouze s plnou lavinovou výbavou. Před každým výletem sledujte také informace od Horské služby, která každý den aktualizuje stupně lavinového nebezpečí a také předpovědi počasí. Všechny výlety také plánujte s ohledem na vaše fyzické i technické schopnosti.

NA SKIALPECH PŘES HORY

Tento výlet si můžete projít i v pohodlí domova. Skialp v Krušných horách je obsahem IV. série pořadu Na skialpech přes hory, který můžete zhlédnout na stránkách www.naskialpechpreshory.cz

Kde tůru začít?

Výlet začíná ve Špindlerově Mlýně u spodní lanovky na Medvědín. Výšlapem údolím Bílého Labe se dostanete až k Luční Boudě. Déle pak do Polska do Bialy Jar. Zpět se vydejte opět okolo Luční boudy, dále na Výrovku, Chalupu na Rozcestí a Klínovky. Dolu zpět do Špindlerova Mlýna se dostanete po cestě Stohem.

navigovat v google maps

MAPA VÝLETU

FOTOGRAFIE Z VÝLETU

Partneři projektu