Pec pod Sněžkou

Po stopách Noci Tuleních pásů

Jeden z našich nejznámějších lyžařských areálů, Pec pod Sněžkou, nabízí na tuzemské poměry širokou paletu skialpových výletů. Některé vyžadují znalost lavinové prevence, jiné – tak jako tento námi doporučený – se obejdou téměř bez rizika. Pro jistotu však připomínáme, že se budete pohybovat v horském terénu, a ten vyžaduje obezřetnost v každém případě. Svou skialpovou premiéru si beztak nejlépe užijete, když bude obloha bez mraků, dostatek sněhu a lavinová stupnice ukazovat malé nebo mírné nebezpečí.
Propozice
Délka 13 km
Čas 4 hod
Převýšení 1 050 m
Nadmořská výška 769 – 1 280 m
Náboženství Sportovec, Skitourista
GPX data Stáhnout

Túra do velké míry kopírující trasu populárního skialpového závodu “Noc tuleních pásů”. Ten se v Peci koná každý leden a jeho kapacita (450 startujících dvojic) bývá vyprodána během několika hodin. Začněte v Obřím dole u nástupní stanice nové lanové dráhy na Sněžku. Hledejte žlutou turistickou značku vedoucí k rozcestí Pod Větrníkem. Když se po několika stovkách metrů opět potkáte s lanovkou, tentokrát dokonce dvěma (novou nad vámi a pozůstatkami staré po pravé straně), můžete se rozhodnout: zda svůj výlet ponecháte v začátečnickém stylu, nebo okusíte chléb závodníků. Trasa závodu stoupá vzhůru přímo v průseku lanovky až do mezistanice na Růžové hoře. Jednodušší výstup vede po zelené až k restauracím na Růžohorkách. 

Oblíbený turistický cíl asi netřeba široce představovat. Dvojice restaurací láká k odpočinku, a jelikož máte v nohách 450 výškových metrů, souhlasíme že zaslouženému. Horská Bouda Růžohorky nabízí klasickou českou kuchyni, chodí se sem na ovocné knedlíky a sbírku čarodějnic. Sousední Děčínská je pak nejvýše položenou mléčnou farmou u nás. V dobových krojích vám tam naservírují staročeské speciality jako nadívané kuřátko, podplamenice, škvarkové placky, tradiční kyselo, dumlíkovou polévku z tuřínu, špaldovopohankovou palačinku i řepánky. S sebou si můžete koupit domácí jogurty, zákys, máslo nebo tvaroh.

Krása jménem Javoří důl

Kvůli gurmánskému zážitku jste tu ovšem až v druhém pádě. Hlavní jsou skialpy a na Růžohorkách výlet nekončí. Následuje pohodový sjezd po svážné cestě směrem k areálu Portášky a po červené sjezdovce až k hlavní silnici ve Velké Úpě. Tady máte opět možnost volby. Pokud vám počet nastoupaných metrů stačil, lze skočit na skibus a za pár minut jste zpět na parkovišti v Peci pod Sněžkou. Jestliže naopak chcete dokončit kurz závodu a zakončit den s celkem tisíci výškovými metry, pokračujte pár desítek metrů po silnici ve směru Pec a u mostku odbočte doleva směr Javoří důl. Čeká vás dalších víc než čtyři sta metrů vzhůru malebným údolím na vrchol Javoru, sjezd do třetiny červené sjezdovky, další stoupání po cestě a sjezdovce na vrchol Smrku (nebo až k Husově boudě, kde otáčí závodníci) a návrat po sjezdovce zpět do Pece pod Sněžkou. 

Trať výletu během závodu Noc Tuleních pásů 2019 (foto: Tomáš Binter)

Kde tůru začít?

V Peci zaparkujte v ústí Obřího dolu na parkovišti P3 – Kaplička. Je to nejblíže spodní stanici lanové dráhy na Sněžku a také nejblíž k začátku našeho výletu. Trasa končí pod vleky na Javor, v případně dobrých sněhových podmínek můžete okolo domku Horské služby projet po lyžařském chodníku až k hotelu Corso.

navigovat v google maps

MAPA VÝLETU

FOTOGRAFIE Z VÝLETU

Partneři projektu