Špindlerův Mlýn

Labským dolem ke Sněžným Jámám

Krkonoše jsou nejvyšší, ale také nejnavštěvovanější české hory. Jako jediné hory v ČR se pyšní vysokohorským rázem a neuvěřitelně pestrou přírodou. Najdeme zde strmé ledovcové kary i rozlehlé horské louky, skalnaté hřebeny i malebná údolíčka, které si milovníci skialpinismu rozhodně nemůžou nechat ujít.
Propozice
Délka 19 Km
Čas 6,5 hodin
Převýšení 732 metrů
Nadmořská výška 744 - 1482 m
Náboženství Sportovec, Skitourista
GPX data Stáhnout
Výlet je součástí projektu ČT „Na skialpech přes hory“.

Jak je již u výletu ze Špindlerova Mlýna zvykem, opět na výlet budete vyrážet od spodní lanovky na Medvědín. Vydejte se proti proudu řeky, po modré letní turistické znače a Harrachově cestě – všechny tyto 3 poznávací znamení vás dovedou až k Labské boudě, která se nachází v nadmořské výšce 1340m.

Ze Špindlerova Mlýny vás tedy čeká překonat necelých 600 výškových metrů. Za odměnu se vám naskytnou ojedinělé zimní pohledy na zamrzlé vodopády a celý Labský důl. A pokud vás skialp na chvíli omrzí, můžete si den zpříjemnit ledolezením – o tom však níže.

Ať už s po zdolání největší porce výškových metrů rozhodnete pro krátký odpočinek s občerstvením či bez něj, určitě si najděte čas a vychutnejte si neuvěřitelné výhledy na celou Labskou rokli. Po „kochací“ pauze se vydejte na Koňskou cestu, která vás dovede až ke Sněžným Jámám. Po krátkém výstupu od Sněžných Jam do výšky 1 484m vás už čeká pouze příjemné klesání až zpět do Šindlerova Mlýnu.

Posledních pár výškových metrů pod Labskou boudou

Po celou dobu si užívejte výhledů na českou i polskou stranu Krkonoš, neboť jsou opravdu dechberoucí. Poté, co dorazíte na Velký Šišák a po pár metrech narazíte na Přístřešek pod Smělcem, vydejte se doprava po modré turistické značce směrem na Martinovu boudu, na kterou však nedojedete a těsně předem se vydáte, podél tyčového značení, směrem k Brádlerovým boudám.

Dále pokračujte ve sjezdu, při kterém minete Medvědí Boudy a také Patejdlovu. Od této boudy se opět napojíte na Harrachovu cestu, kterou již budete znát z výstupu a tentokrát se po směru řeky se dostanete až zpět k výchozímu bodu túry – spodní lanovky Medvědín.

Spestřete si skialpy ledolezením v Labském dole

Jak již bylo zmíněno výše – pokud vás skialpy na chvíli omrzely, vyměňte je za mačky a cepíny a vyzkoušejte ledolezení na Labskodolských vodopádech. Lezeckou oblast tvoří asi dvacetimetrová skála, která se nachází mimo cestu na pravém břehu řeky Labe u konce upravované běžecké cesty „Buď fit“.

Vydat na toto dobrodružství by se však neměli úplní začátečníci sami, ale pouze pod dohledem zkušeného parťáky, popřípadě horolezeckého instruktora nebo horského vůdce. A všichni, kteří si chtějí tuto aktivitu vyzkoušet se musí předem zarezervovat přes rezervační systém u Správy KRNAP.

Ledolezení je zažitek za kterým se většinou jezdí do zahraničí. Labský důl je jedno z nemnoha míst, kde ho lze provozovat v Česku.

Krkonoše a laviny

Krkonoše jsou spolu s Jeseníky jedinými lavinovými pohořími v ČR. Po celých Krkonoších, jak na polské, tak i české straně je více než 100 lavinových drah a proto je vstup do těchto katastrů možný pouze s plnou lavinovou výbavou. Před každým výletem sledujte také informace od Horské služby, která každý den aktualizuje stupně lavinového nebezpečí a také předpovědi počasí. Všechny výlety také plánujte s ohledem na vaše fyzické i technické schopnosti.

NA SKIALPECH PŘES HORY

Tento výlet si můžete projít i v pohodlí domova. Skialp v Krušných horách je obsahem IV. série pořadu Na skialpech přes hory, který můžete zhlédnout na stránkách www.naskialpechpreshory.cz

Kde tůru začít?

Trasa startuje u dolní stanice lanovky na Medvědín a vede Labským dolem až k Labské boudě. Poté vystoupáte ještě několik výškových metrů k Sněžným Jámám. Poté následuje sjezd přes Velký Šišák, Brádlerovy a Medvědí boudy boudy zpět k lanovce na Medvědín.

navigovat v google maps

MAPA VÝLETU

FOTOGRAFIE Z VÝLETU

Partneři projektu