Špindlerův Mlýn

Fitness skialp na Vrbatku a zpět

Krkonoše, nejvyšší české hory, kde v roce 1892 vše začalo. Hrabě Jan Nepomuk Harrach si nechal pro své lesníky vyrobit první lyže a v Krkonoších v roce 1895 vznikl první Český krkonošský spolek Ski. Krkonošský hřeben je dlouhý 35 kilometrů a proto nabízí nesčetně skialpových možností pro všechny milovníky tuleních pásů.
Propozice
Délka 16 km
Čas 3 hodiny
Převýšení 750 metrů
Nadmořská výška 752 – 1 392 m
Náboženství Sportovec, Skitourista
GPX data Stáhnout
Výlet je součástí projektu ČT „Na skialpech přes hory“.

Pokud hledáte krátký odpolední výlet, na který můžete vyrazit i bez kompletního skialpového vybavení, tak trasa na Vrbatovu boudu vás rozhodně nezklame. Start je u dolní stanice lanové dráhy na Medvědín. Vydejte se směrem k bobové dráze, kterou protnete v horní polovině. Poté narazíte na konec sjezdovky Harmony a napojíte se na takzvanou Vodovodní cestu, která je součástí Krkonošské magistrály.

Cestou mezi lesním porostem, kde jsou chvílemi velmi prudké úseky dorazíte až do skiareálu Horní Mísečky (1 038m). Okolo Jilemnické boudy se vydejte dále po již zmíněné Krkonošské magistrále, která v těchto místech vytvoří několik „klikatic“. Ty vás vyvedou postupně z lesního porostu, který končí okolo nadmořské výšky 1 250m. Dále již po planině vystoupáte až do výšky 1 400m, kde na váš bude čekat Vrbatova bouda.

Cíl výletu je však ještě o pár set metrů dál: u ikonické mohyly Hanče a Vrbaty, kterou rozhodně nemůžete při tomto výletu minout. Cesta zpět, samozřejmě až poté co doplníte síly při občerstvení na Vrbatově boudě, vede stejnou cestou jako nahoru.

Tragický příběh Hanče a Vrbaty

Psal se rok 1913 a do Krkonoš se sjeli nejlepší běžkaři české i německé národnosti na závod v celkové délce 50 km, který startoval na Labské boudě. Teplé a příjemné počasí při stratu závodu se bohužel, jak se na horách stává velmi často, vystřídala po chvíli zima a mlha a studený vítr přinesl i sněhovou bouři. Závod byl odvolán, bohužel však Bohumil Hanč na trati jako jediný zůstal – bez rukavic a teplého oblečení. U Harrachových kamenů Hančovi jeho velmi dobrý kamarád Václav Vrbata, který ho přijel podpořit, přenechal svůj teplý kabát a později se mu také vydal na pomoc. Bohužel ani jeden sněhovou bouři nepřežili.

Mezitím se rozjela rozsáhlá pátrací akce jak organizátorů závodů, tak i samotných závodníků. Tělo promrzlého Hanče, kterého se již nepodařilo zachránit, objevil německý kolega Emerich Rath. Václav Vrbata byl nalezen mrtvý jen několik metrů od Hanče. Čin Vrbaty, který za záchranu kamaráda obětoval svůj život, se stalimpulzem ke vzniku záchranné služby a 12. května 1935 i jednotné organizace Horské služby v Krkonoších.

Mohyla Hanče a Vrbaty (foto: Tomáš Binter)

Laviny v Krkonoších

Ačkoli na tento výlet můžete vyrazit pouze na lehko, mějte na paměti, že v Krkonoších je několik lavinových oblastí, do kterých se vždy vydávejte pouze s plnou skialpovou výbavou – pípák, sonda a lopata. Samozřejmě sledujte velmi pozorně vývoj počasí, lavinovou předpověď a celkově dbejte na doporučení Horské služby.

NA SKIALPECH PŘES HORY

Tento výlet si můžete projít i v pohodlí domova. Skialp v Krušných horách je obsahem IV. série pořadu Na skialpech přes hory, který můžete zhlédnout na stránkách www.naskialpechpreshory.cz

Kde tůru začít?

Start celého výletu je u dolní lanovky skiareálu Medvědín. Kdy se po Medvědí cestě, Horní Mísečky, Bucharovu a Masarykovu cestu dostanete až k Vrbatově boudě.

navigovat v google maps

MAPA VÝLETU

FOTOGRAFIE Z VÝLETU

Partneři projektu