Inneralpbach

Alpbachtal - Grosser a Kleiner Galtenberg

Údolí Alpbachtal patří mezi opomíjená místa rakouských Alp, přesto nabízí nespočet výtečných skialpinistických túr. Jedna z nejkrásnějších vede na nejvyšší vrchol oblasti - Großer Galtenberg - 2424 m. n. m.
Propozice
Délka 15 km
Čas 6,5 hodiny
Převýšení 1384 metrů
Nadmořská výška 1091 - 2422 m
Náboženství Sportovec
GPX data Stáhnout

Výchozím bodem je parkoviště Tourengeher-Parkplatz zhruba kilometr za vesnicí Inneralpbach. Parkoviště je za mírný poplatek, obdobně jako všechna stání v oblasti, za odměnu ale hned u auta můžete nazout lyže i pásy a vyrazit pohodlně za oběma vrcholy Galtenbergu. Ušetřené síly se budou hodit, vrchol není daleko – ale je to k němu zatraceně do kopce. Není tedy snad ani divu, že je to nejoblíbenější cíl skvělého alpinisty a ředitele Dynafitu Benedikta Böhma.

Stoupání začíná velmi mírně, tak se při něm alespoň příjemně rozcvičíte. Trasa vede místy podél upravovaných běžeckých stop, než se oddělíte mírně vlevo. Prudších zhruba dvě stě výškových metrů vás posune ze stinného údolí na úbočí a přinese se vám první výhledy. Pokračujte po úbočí dál, sledujte ukazatele na Farmkehralm – v zimě je ale bohužel zavřeno a tak doporučujeme na terase posvačit vlastní zásoby. Vrchol většího z Galtenbergů odtud už celou dobu uvidíte a bude se zdát skoro na dosah ruky, ale nenechte se zmást – je ještě skoro celý výškový kilometr nad vámi. Tady už začíná jít do tuhého, stoupání už bude výrazně prudší a nepoleví až na vrchol. Pokud snad vrcholový kříž pro špatné počasí neuvidíte, doporučujeme zvážit změnu plánu – tato nejvyšší hora oblasti Alpbach je skutečně větrná i za blankytně modré oblohy. V každém případě doporučujeme přibalit stoupací železa.

Pod vrcholovou partií najdete pár velkých kamenů, které výborně poslouží jako úkryt před větrem a vy se zde můžete přiobléct a připravit na útok na vrchol. Zbývá necelých 300 metrů ke kříži a nejvyššímu bodu tohoto výletu i celého Alpbachu – 2424 m vysoké hoře Großer Galtenberg.

Krásy i rozmary počasí

Jeden vrchol je málo

Großer Galtenberg nabízí bezkonkurenční výhled – aby také ne, je přece nejvyšší. Přesto na jedné straně výhledu lehce brání hřebínek, který jej spojuje s jeho menším bratrem – 2318 metrů vysokým Kleiner Galtenbergem – a přesně proto doporučujeme pokračovat ještě tam. Sjezd do sedla mezi vrcholy úzkým hřebenem vyžaduje trochu opatrnosti, ale brzy se ocitnete pod vrcholovým výšvihem. Čeká vás pár prudkých metrů k druhému kříži dnešního dne – v našem případě jsme na vrchol pokračovali bez lyží, protože sjezd začíná právě tady.

Sjezd do sedla

Vzhůru dolů

V sedle mezi vrcholy strhněte pásy, čeká vás přes 5 kilometrů jízdy dolů. Krásný sjezd jižním svahem je ze začátku poměrně prudký – v závislosti na zvolené linii klidně až k 45° sklonu. Při dobrých podmínkách je skutečně překrásný a navíc se nemusíte bát bloudění – dokud pojedete z kopce, jedete správně. Přes sjezdové pláně miřte libovolně do údolí, kde se mezi stromy napojíte na cestu. Ta už vás dovede zpět až k autu.

Kde tůru začít?

Výchozím bodem je turistické parkoviště nad vesnicí Inneralpbach. Odtud nejprve podél běžkařské trasy, brzy se ale oddělíte vlevo a po úbočí k Farmkehralm. Prudkým stoupáním až na vrchol Großer Galtenberg a po hřebeni i na blízky Kleiner Galtenberg. Sjezdem ze sedla mezi vrcholy až do údolí, kde se napojíte na cestu zpět k parkovišti.

navigovat v google maps

MAPA VÝLETU

FOTOGRAFIE Z VÝLETU

Partneři projektu