Pfaffenkogel, Rakousko

Stubai: skialpinistické "Eldorádo" a výlet na Pfaffenkogel

Stubai: Království sněhu. Má 13 ledovců, mezi kterými je i jeden z největších rakouských ledovců Stubaier Gletscher, na kterém najdete téměř celoroční lyžařské středisko. Sněhu je tam vždycky dost!
Propozice
Délka 17,2 km
Čas 6 hodin
Převýšení 800 metrů
Nadmořská výška 1708 - 3371 m. n. m
Náboženství Sportovec, Skitourista
GPX data Stáhnout
Výlet je součástí projektu ČT „Na skialpech přes hory“. Hlavním partnerem VII. ročníku jsou firmy Salewa a Dynafit.

Stubai je malebná rakouská oblast známá svou úchvatnou krásou alpských scenérií, kde si každý outdoorový nadšenec najde to své. Říká se jí také Království sněhu. Skialpinisti si tu totiž přijdou na své! Přicházejí sem za jedinečnými podmínkami pro lyžování ve volném terénu. Se 13ti ledovci a neuvěřitelným množstvím zasněžených svahů se Stubai pyšní nejen jedním z největších rakouských ledovců (Stubaier Gletscher), ale také rozmanitostí terénu, který uspokojí jak začínající, tak zkušené skialpinisty. Lákadlem je i to, že se zde začíná lyžovat už v brzkém září a pohybujete se i nad 3000 výškových metrů! Takže sněhu je vždy dost.

Stubai je zajímavá i velkou nabídkou horských chalup, což není v Alpách vždy samozřejmostí! Při skialpové túře se tak po cestě můžete zahřát, odpočinout v teple a třeba i ochutnat tradiční rakouskou kuchyni.

Můžete si vyzkoušet i lezení s cepíny na umělé ledové stěně, přímo ve skiareálu Stubai!

Tip na túru: výstup na Pfaffenkogel (alternativa výstupu na Zuckerhütl, když nevyjde počasí)

Z horní stanice lanovky Eisgrat vyrázíte po okraji sjezdovky na kopec Eisjoch. Zde vás čeká krátký sjezd jihovýchodním svahem a pod ním opětovné lepení pásů. Po ledovci stoupejte navázaní až do sedla Pfaffenjoch. Odtud pak značenou trasou na vrchol Pfaffenkogel. Na většině tras je vyšlapaná stopa, nemusíte se tedy bát, že se ztratíte. 

Zpět sjíždíte stejnou trasou na konec ledovce, kde znovu nalepíte pásy a až k poslednímu výstupu do sedla Fernaujoch je nesundáte. Tam se napojíte na sjezdovku a můžete si užít posledních 6 km sjezdu až k autu v údolí, které na vás bude čekat na parkovišti Mutterberg.

Zdroj: Na skialpech přes hory

Umělá ledová stěna ve skiareálu Stubai

Na vrcholu lanovky Gamsgarten, najdete každoročně ledovou stěnu, na které se s ledolezením mohou pohodlně seznámit jak začátečníci, tak potrénovat pokročilí. Dvacet metrů vysoká lezecká ledová věž zláká i nejednoho skialpinistu. Skialpinismus se ve vyšších nadmořských výškách bez trochy toho lezení přeci jenom občas neobejde!

Lezení na stěně je zdarma, ale předpokladem je, že se umíte s vaším spolulezcem jistit. Každý pátek se přes zimní sezónu navíc na ledové stěně konají kurzy lezení po ledu.

NA SKIALPECH PŘES HORY

Tento výlet si můžete projít i v pohodlí domova. Skialpová túra v oblasti Stubai je obsahem VII. série pořadu Na skialpech přes hory, který můžete zhlédnout na stránkách www.naskialpechpreshory.cz

Kde tůru začít?

Z horní stanice lanovky Eisgrat vyražte po okraji sjezdovky na kopec Eisjoch. Po krátkém sjezdu jihovýchodním svahem nalepíte pásy a stoupáte (navázaní) po ledovci až do sedla Pfaffenjoch. Odtud pak dál značenou trasou až na vrchol Pfaffenkogel. 

 

Zpět sjdete stejnou trasou na konec ledovce, kde znovu nandáte pásy až k poslednímu výstupu do sedla Fernaujoch. Tady se napojte na sjezdovky a posledních 6 km dojedete až k autu.

navigovat v google maps

MAPA VÝLETU