Küthai u Innsbrucku

Skialp po naučné trase na Lampsenspitze

Jestliže hledáte dobře dostupné a nenáročné skialpové výlety v Tyrolsku, máme pro vás tip na oblast Kühtai. Konkrétně výstup po naučné skialpinistické trase na Lampsenspitze.
Propozice
Délka 2 x 5,5 km
Čas 5 hodin
Převýšení 1 200 metrů
Nadmořská výška 1 670 – 2 853 m
Náboženství Sportovec, Skitourista, Freerider
GPX data Stáhnout
Výlet je součástí projektu ČT „Na skialpech přes hory

Kühtai je jedno z nejvýš položených lyžařských středisek v Tyrolsku, které je doslova eldorádem skitouringu. Najdete zde celou řadu cest od začátečnických po náročné. Na úvod ideální volbou je Lampsenspitze (2 875 m), ke které se dostanete přes mezivrchol Satteljoch. Jde o klasický alpský výlet v nijak exponovaném, přesto potenciálně lavinovém terénu: takže kopletní lavinovou výbavu a zkušenosti s sebou. Cesta je vhodná pro začátečníky svým profilem, dostupností i délkou, předpokládá ale základní skialpové znalosti.

Naučná cesta od teorie k praxi

Vhodnost výletu pro nováčky dokládá třeba fakt, že Rakušané si právě tuto cestu vybrali pro tvorbu jakéhosi „naučného chodníku“ a jde o jednu z nejoblíbenějších skialpových tras v celém Tyrolskou. Během stoupání budete míjet cedule s informacemi, jak se při skialpinismu chovat a na co si dát pozor. Vlastně jde o zjednodušenou a do exteriéru přemístěnou obdobu našeho webu. Rozhodně doporučujeme vyzkoušet.

První zastavení hned nad parkovištěm vás například poučí jak správně naplánovat túru. K dispozici je i velké plastové pravítko s jehož pomocí si lze z mapy na ceduli změřit sklon jednotlivých míst výletu. Další zastávka informuje o lavinovém nebezpečí atp.

Cestou na Geisgokel (foto: naskialpechpreshory.cz)

Výstup je hravý, ale bezpečný

Místní vůdci nevybrali výstup na Lampsenspitzi náhodou. Jde o výšlap vskutku malebným terénem z hranice lesa plným terénních nerovností, prohlubní, vyvýšenin a muld, takže vás cesta bude bavit. Občas budete křížit sáňkařskou dráhu. Od sedla ve výšce 2 770 m se na vrchol pokračuje většinou po svých s lyžemi na batohu.

Pro sjezd doporučujeme kopírovat výstupovou trasu a užít si hravého terénu v celé jeho kráse.

NA SKIALPECH PŘES HORY

Tento výlet si můžete projít i v pohodlí domova. Skialp po naučné trase na Lampsenspitze je obsahem VI. série pořadu Na skialpech přes hory.

Kde tůru začít?

Auto nechte na placeném parkovišti přímo v obci Praxmar. Cesta nahoru i dolů vede po stejné trase, takže kde lyže obujete, tam se na lyžích vrátíte zase zpět.

navigovat v google maps

MAPA VÝLETU

FOTOGRAFIE Z VÝLETU

Partneři projektu