Loosbühel, Rakousko

Údolí Grossarltal nabízí až třicet skialpových tras!

Jižně, asi 70 km od Mozartova města Salcburk, leží malebné údolí Grossaltar. V létě se mu říká "Dolina salaší" a v zimě ho zase dokonale popisuje přezdívka "Dolina lyžařských túr". Města Grossarl a Hüttschlag, jsou obklopena rozsáhlými alpskými pastvinami a četnými vrcholky, jejichž nadmořská výška se pohybuje od téměř 2 000 m až do 2 884 m.
Propozice
Délka 9,5 km
Čas 4 hodiny
Převýšení 750 metrů
Nadmořská výška 1353 - 2065 m. n. m
Náboženství Sportovec, Skitourista
GPX data Stáhnout
Výlet je součástí projektu ČT „Na skialpech přes hory“. Hlavním partnerem VII. ročníku jsou firmy Salewa a Dynafit.

Jižně, asi 70 km od Mozartova města Salcburk, leží malebné údolí Grossarltal. V létě se mu říká „Dolina salaší“ a v zimě ho zase dokonale popisuje přezdívka „Dolina lyžařských túr“. Města Grossarl a Hüttschlag, jsou obklopena rozsáhlými alpskými pastvinami a četnými vrcholky, jejichž nadmořská výška se pohybuje od téměř 2 000 m až do 2 884 m. Díky tomu je tohle údolí tak trochu rájem skialpinistů. Pravděpodobně nejznámější lyžařskou horou v údolí je Kreuzkogel (2027 m. n. m). Mezi další oblíbené cíle patří Kreuzeck v Hüttschlagu, Filzmooshörndl a Loosbühel v Ellmautalu (mimo Grossarl).Loosbühel je i hlavním cílem této skialpové túry. Na jaře se stávají neodolatelným cílem vyšší vrcholy, jako jsou Mandlkogel a Keeskogel, nejvyšší vrchol údolí.

Hüttschlag je obec nedaleko Salzburgu s 903 obyvateli a má části v Národním parku Vysoké Taury. Je s výškou 2204 m. n. m. součástí iniciativy horských vesnic. Skialpový evergreen Kreuzeck s nadmořskou výškou 2204 m. n. m je jedna z nejpopulárnějších lyžařských hor v Hüttschlagu a je oblíbeným cílem po celou zimu. Celkově v údolí najdete až třicet skitouringových tras, takže se tu rozhodně nudit nebudete!

Loosbühel a jeho krásy

Loosbühel: co o trase říká Lenka Poláčková?

„Trasa na Loosbühel, je ližiarská tůra pre nadčencov, začátočníkov a dni so zlým počasím. Krátka a nenáročná trasa ponúka takmer 700 metrov mierne strmého a krásne otvoreného terénu na lyžovanie. To robí z Loosbühelu a susedného Filzmooshörndlu túru, na ktorú sa lyžiari často vydávajú bez horského vodcu.“ říká vytrvalostní běžkyně, moderátorka a skialpinistka Lenka Poláčková. Startovat můžete z arkoviště Grundlehen, po cestě potkáte chatu Filzmoosalm a chatu Loosbühelalm, kde se můžete občerstvit a ochutnat i místní specialitu Sauerkäse.

Zdroj: Na skialpech přes hory

Skialpová túra na vrchol Kreuzeck

Dalším oblíbeným cílem pro zimní výlety v údolí Grossarltal je vrchol Kreuzeck. Cestou na vrchol mnoho prudkých míst nepotkáte, trasa je opět pohodová, nenáročná a vhodná i do špatného počasí. Pro parkování můžete použít parkoviště Karteis. Z parkoviště Karteis stoupáte svahem vzhůru až na lesní cestu, po které se pak pokračuje, dokud se údolí neotevře. Po dosažení vrcholu Kreuzecku se sjíždí zpět dle podmínek. Celkově nastoupáte asi 952 výškových metrů, ujdete 10 km a trasa vám bude trvat okolo 4,5 hodiny. Výhledy jsou tam překrásné, posuďte sami!

NA SKIALPECH PŘES HORY

Tento výlet si můžete projít i v pohodlí domova. Skialp v Grossarltalu je obsahem VII. série pořadu Na skialpech přes hory, který můžete zhlédnout na stránkách www.naskialpechpreshory.cz

Kde tůru začít?

Z parkoviště Grundlehenu pozvolně stoupáme skialpovou stopou k chatě Filzmoosalm. Tu míjíme a pokračujeme na vrchol Loosbühel. Odlepujeme pásy a prudším sjezdem dojedeme k chatě Loosbühelalm. Zde se obbčerstvíme a hurá zpět‘!

navigovat v google maps

MAPA VÝLETU