Spirzinger, Rakousko

Obertauern: Skialpinistický ráj s dotekem historie

Obertauern, malebná oblast ukrytá v srdci rakouských Alp, je místo, které si získalo oblibu nejen jako středisko zimních sportů, ale zapsalo se i do historie ve filmovém průmyslu. Zdejší scenérie totiž poskytly v roce 1965 kulisy pro film "Help" skupiny Beatles, ve kterém místní obyvatelé neváhali zaskočit jako kaskadéři!
Propozice
Délka 12,1 km
Čas 4,5 hodiny
Převýšení 800 metrů
Nadmořská výška 1287 - 2080 m. n. m
Náboženství Sportovec, Skitourista
GPX data Stáhnout
Výlet je součástí projektu ČT „Na skialpech přes hory“. Hlavním partnerem VII. ročníku jsou firmy Salewa a Dynafit.

Obertauern, malebná oblast ukrytá v srdci rakouských Alp, je místo, které si získalo oblibu nejen jako středisko zimních sportů, ale zapsalo se i do historie ve filmovém průmyslu. Zdejší scenérie totiž poskytly v roce 1965 kulisy pro film „Help“ skupiny Beatles, ve kterém místní obyvatelé neváhali zaskočit jako kaskadéři! Na podrobnosti se nejlépe můžete doptat v hotelu Edelweiss, kde vám místní rádi o Beatles a jejich natáčení povypráví. Dnes je Obertauern známý především jako ráj milovníků skialpinismu a lyžování, kde se snoubí výzvy náročných tras s krásou alpské přírody. Průvodce trasou toho výletu bude horský vůdce UIAGM a ambasador značky DYNAFIT Lukáš Benický, který vám představí nejen krásy této oblasti, ale i to, jak se vyrovnávat s proměnlivými horskými podmínkami nebo jak číst v lavinové předpovědi. Tak si nezapomeňte pustit přiložené video!

Obertauern umí skialpinisty i pořádně otestovat!

Výstup na Spirzinger

Skialpový výlet začíná na parkovišti volnočasového centra Gnadelalm, odkud se vydáte na chatu Südwiener Hütte ve výšce 1802 metrů nad mořem. Tato ‚stará dáma‘, jak se jí přezdívá, je romantickým útočištěm uprostřed horské divočiny. Trasa pokračuje přes lesní cesty a podél běžeckých tratí, kde se můžete zastavit na další horské chatě Hintergnadelalm Hütte. Pak už vás čeká jen finální výstupu na vrchol Spirzinger. Po návratu k Südwiener Hütte se můžeme těšit na zasloužený oběd. Celková délka trasy je 12 kilometrů s převýšením 800 metrů a čas strávený na trase je přibližně 4,5 hodiny.

Zdroj: Na skialpech přes hory

Trasa na druhý den na vrchol Grosse Kesselspitze

Na druhý den vám můžeme doporučit trasu na Grosse Kesselspitze, která slibuje nejen příjemný výstup, ale i úchvatné panoramatické výhledy. Začíná opět v Obertauernu, odkud stoupáme lesem směrem k osadě Gastalm. Po výstupu několika výškových metrů se ocitnete na rozsáhlých alpských pastvinách, které v létě slouží jako útočiště pro místní faunu. Návrat z vrcholu je stejně působivý jako výstup, s možností sjezdu po nástupové trase zpět k autu. Trasa je dlouhá 8,2 kilometrů a užijete si stoupání s příjemnými 650 výškovými metry, přičemž celá trasa by neměla trvat déle než 4 hodiny.

Při návratu z hor se můžete těšit na relaxaci v místních apres-ski, které jsou v rakouských Alpách velmi oblíbené. Obertauern je tak místem, které nabízí nejen skvělé možnosti pro skialpinisty, ale i bohatou historii a kulturní (i nekulturní) zážitky.😊

NA SKIALPECH PŘES HORY

Tento výlet si můžete projít i v pohodlí domova. Skialp v Obertauern je obsahem VII. série pořadu Na skialpech přes hory, který můžete zhlédnout na stránkách www.naskialpechpreshory.cz

Kde tůru začít?

Túra začíná z parkoviště volnočasového centra Gnadelalm. Podél běžeckých tratí minete Hintergnadelalm Hütte. Tady začíná lesní cesta stoupat až k Südwiener Hütte. Poté už cik-caky vzhůru k vrcholu Spirzingeru jihovýchodním hřebenem. Pak vás čeká sjezd prašanem zpět k Südwiener Hütte na zasloužený oběd a zpět stejnou cestou na výchozí místo.

navigovat v google maps

MAPA VÝLETU