Pec pod Sněžkou prožila víkend ve znamení skialpu

Svátek skialpinismu, tak je označován tradiční lednový víkend, kdy naše nejvýše položené město hostí skialpový festival a noční skialpový závod Noc Tuleních pásů. Letos došlo díky pandemickým opatřením k posunu obou akcí na polovinu března. Čekání se vyplatilo.

Místo tradičního lednového termínu se letos skialpinisté dočkali až v druhé polovině března. Posunutý start se ovšem nijak nepodepsal na kvalitě závodu, naopak. Za velmi dobrých sněhových podmínek se na start postavily skoro tři stovky závodníků, kteří si užili jak tradiční promenádu městem, tak výstup na Růžovou horu i běh Javořím dolem.

Z vítězství se radoval již tradičně Radoslav Groh spolu s Janem Hepnarem. Náplň závodního víkendu navíc rozšířil program SkialpujFESTu, který od pátku do neděle nabídl praktické workshopy, přednášky, lavinové kurzy i testování lyží.

Alena Zárybnická a její vhled do skialpové předpovědi počasí. Foto: Tomáš Binter / Skialpuj.cz

Tradice setkávání skialpinistů byla v Peci zahájena před dlouhými dvaceti lety. Za tu dobu se podoba závodu několikrát proměnila. Na počátku minulého desetiletí se jeho organizace dokonce na chvíli přerušila. Od roku 2018 je ale pevně zapsán v zimním programu prakticky všech, kdo to s dnes nejrychleji se rozvíjejícím zimním sportem myslí vážně.

Festival jako součást závodního víkendu      

V letošním roce měli skialpinisté ještě jeden důvod, proč do Pece zamířit. Od pátku do neděle probíhal i program SkialpujFESTu – skialpového festivalu nabízejícího odborné přednášky, workshopy, testování lyží a hlavně příležitost k setkání lidí, kteří o sněhu, horách a sportu přemýšlejí úplně stejně.  

“Od začátku jsme věděli, že uspořádat SkialpujFEST v rámci závodního víkendu je dobrá volba. Během tří dnů se lze potkat s přáteli, poslechnout zajímavé přednášky, něco se naučit na praktických workshopech a vše zakončit neopakovatelným zážitkem z běhu pod modrým nočním nebem,” vysvětluje jeden z organizátorů festivalu Honza Klouček. 

Program letošního ročníku byl ovlivněn posunem původního termínu z ledna na březen, díky čemuž se ho nemohli účastnit mnozí přednášející – včetně hlavních zahraničních hvězd Benedikta Böhma a Javiera Martina de Villy. I tak byl ale festivalový víkend naplněn atraktivními tématy a původní program připravovaný pro letošní rok slibují organizátoři zachovat pro příští ročník. Termín SkialpujFESTu a Noci Tuleních pásů s číslovkou 23 je už dnes znám. Obě akce proběhnou o prodlouženém víkendu od 19. do 22. ledna 2023.

Partneři projektu